nagłówek o mnie sport

Na długie zimowe wieczory (2)

Punktem wyjścia dla Benklera jest analiza ekonomiczna, ale to z wykształcenia prawnik, więc nic dziwnego, że szuka następnie drugiego dna. Potem trzeciego, czwartego... "Bogactwo sieci", instrukcja do rozdziałów 1-6.

Rozdział 1 - Wprowadzenie
Cała książka w pigułce. Przed zażyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli przełkniesz bez trudu - to książka dla Ciebie, nawet najbardziej zawiłe rozważania przeczytasz od razu. Jeśli nie - wciąż możesz dać reszcie rozdziałów szansę, a wprowadzenie przeczytać sobie na końcu. Chociaż to właśnie tu Benkler wyjaśnia, że nie jest anarchokomunistą.
Rozdział 2 - Wybrane cechy ekonomiczne produkcji informacji oraz innowacyjności
Właściwie dlaczego informacja nie powinna być przedmiotem własności tak samo jak samochód? Czy prawo powinno uwzględniać różne strategie produkcji i wymiany informacji? Dlaczego oparcie się na prawach wyłącznych faworyzuje jeden model, który Benkler niewinnie nazywa Myszką Miki?
Rozdział 3 - Produkcja partnerska i dzielenie się
Istota rozważań Benklera. Może o kilka zdań za dużo, ale jeśli pominie się rozdział o produkcji partnerskiej, to można już zacząć się zastanawiać, czy jak na przycisk do papieru ksiązka nie jest jednak zbyt nieporęczna.
Rozdział 4 - Ekonomika produkcji społecznej
Produkcja partnerska to piękna teoria, ale czy to przypadkiem nie Adam Smith przewraca się w grobie? Chyba jednak nie, Benkler konsekwentnie dowodzi, że produkcja społeczna, to nie to samo co gospodarka uspołeczniona. To więcej liberalizmu w liberalizmie niż na Wall Street.
Rozdział 5 - Wolność osobista - autonomia, informacja i prawo
Masz problemy z zasypianiem? Dość rozwlekłe tłumaczenia prostej prawdy, że duży wybór jest dobry. Owszem, ciekawe, ale następne rozdziały są ciekawsze.
Rozdział 6 - Wolność polityczna - część 1; Problem ze środkami masowego przekazu
Rozważania o tym, jak działają media i dlaczego, a w nagrodę bardzo ciekawa historia radia i tabelka, która wyjaśnia jak to się dzieje, że większość stacji telewizyjnych pokazuje seriale.