nagłówek o mnie sport

All your content are belong to us

jako (2.04.2008)

Konkursy w stylu "wymyśl nam hasło reklamowe, logo i strategię biznesową na trzy lata - możesz wygrać czapkę z daszkiem" nie są niczym nowym, ale internet pozwala na więcej. Można na przykład zrobić aplikację do obróbki zdjęć, która przejmuje prawa autorskie, jeśli zdjęcia będzie się przy jej pomocy udostępniać. Można też zrobić zawody remikserskie, w których zwycięzca nie dostanie nic, a organizator wręcz przeciwnie.
Adobe udostępnił niedawno program Photoshop Express, apetycznie wyglądającą odpowiedź na Picasę i zapewne na jakieś makowskie wynalazki. Co to jednak byłaby za aplikacja internetowa, gdyby nie dawała możliwości przechowywania zdjęć i chwalenia się nimi publicznie? Zdaje się jednak, że w Adobe opacznie zrozumiano metaforę kotła - wszystko co znajdzie się w kotle, staje się własnością właściciela chochli. Adobe automatycznie udziela sobie licencji na wszystkie zdjęcia udostępniane publicznie w ramach internetowego Photoshopa i może z nimi robić cokolwiek (dla porównania - w ramach Picasy Google daje sobie prawo wyświetlać zdjęcia dodane przez użytkownika oraz korzystać z nich w celu promowania swoich serwisów). Takie warunki nie spodobały się jednak potencjalnym użytkownikom i od kilku dni sztab prawników Adobe pracuje nad ich zmianą. Tymczasowo aplikacja działa, ludzie z niej pewnie korzystają, a Adobe udziela sobie licencji.
Radiohead, po sukcesie marketingowym płyty In Rainbows dostępnej przez chwilę w internecie, postanowił bardziej twórczo wykorzystać Nowe Wspaniałe Sposoby Dystrybucji (czytaj: iTunes). Ogłosił konkurs na remiks piosenki Nude, w iTunes można kupić odpowiedni zestaw ścieżek. Korzystanie z iTunes jako pośrednika zawęża oczywiście potencjalny krąg uczestników do krajów, które Apple uznał za wystarczająco rozwinięte lub innymi słowy, za kraje, w których wystarczająco wiele osób może pozwolić sobie na iPoda. A skoro już im tak dobrze, to po co dawać im jeszcze prawa do remiksów, które sami sobie na swoich makach zremiksują? Nie dość, że Radiohead i wytwórnia przejmą wszystkie prawa majątkowe, zostaną podpisani jako jedyni autorzy utworu. Król jest nagi.